Fotospacery
Fotografia, aktywność i pasja
Zapraszamy
Piątek 25 Września 2015

Wyprawa jak po stole - Fotospacer z kompaktowymi aparatami Lumix w Górach Stołowych

Gdzieś na krańcu Polski, w labiryncie skamieniałych stworów kryjących się pośród lasów odbył się piąty, ostatni już Fotospacer z cyklu Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski

W niedzielne, nieco deszczowe południe, w niewielkiej miejscowości Karłów u podnóża najwyższego szczytu Gór Stołowych rozpoczął się ostatni Fotospacer konkursu Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski. Chmury nie odstraszyły grupy miłośników górskiej fotografii, która, wyposażona w kompaktowe aparaty Panasonic, pod przewodnictwem wybitnego znawcy tych terenów – Tomka Deronia wyruszyła na podbój Szczelińca Wielkiego.

 

„Ostatnia „Fotograficzna Perła” była z wielu względów bardzo wyjątkowa” – przyznaje Klara Ufnalewska, PR Manager w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w Panasonic Marketing Europe GmbH Oddział w Polsce. „Dla nas, organizatorów, to wyzwanie logistyczne – wyprawa na drugi koniec Polski, wybranie najciekawszych obiektów do zdjęć i przygotowanie atrakcji dla uczestników. Jednak dla aparatów Panasonic to jedno z wielu zadań, z którymi bez wątpienia doskonale sobie poradziły!”

 

Trzydzieści osób dzielnie pokonało kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa, aby dotrzeć na sam szczyt. Tam nieco zmoknięci, choć niezrażeni nieprzychylną aurą, odpoczywali przez chwilę w schronisku. W tym czasie na zewnątrz pojawiła się pierwsza niespodzianka: deszcz ustał, gęsta, mlecznobiała mgła opadła, a oczom i obiektywom Fotospacerowiczów ukazała się przepiękna panorama okolic Szczelińca Wielkiego. To była nie lada okazja do wykonania serii zdjęć, z czego, oczywiście, wszyscy skorzystali. Kolejną pogodową niespodziankę zapewnił Przewodnik – po pokonaniu wielu zakrętów trasy wyprowadził uczestników wyprawy na punkt widokowy, nad którym rozpościerała się malownicza, przepiękna tęcza!

 

„Dzięki pomocy Tomka Deronia opracowaliśmy najciekawszą chyba do tej pory trasę” – ujawnia Tomek Kulas, jeden z pomysłodawców i organizator Fotospacerów. „Nie ujmując niczego poprzednim Perłom, to właśnie Park Narodowy Gór Stołowych okazał się najbardziej niesamowitą niespodzianką dla wielu uczestników. Wielu z nas nigdy nie miało okazji dotrzeć w te rejony, a formy skalne, które tworzy popękany i zwietrzały piaskowiec z nawiązką zrekompensowały nam jesienną temperaturę i przelotne opady”.

 

Uczestnicy Fotospaceru mogli chwilami czuć się niczym w prywatnym ogrodzie zoologicznym Ducha Gór. Trasa wyprawy wiodła koło formacji skalnych noszących nazwy takie jak Małpolud, Kaczęta, Wielbłąd czy Kwoka, a na pewnym etapie sprowadziła amatorów fotografii wprost do…. Piekiełka. Ten wąwóz, którego mroczny urok docenili także twórcy filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”, wydobył wiele zachwytów i na dłuższą chwilę zatrzymał grupę Fotospacerowiczów.

 

Po godzinnym posiłku rozpoczęła się druga część wyprawy. W nieodległym Forcie Karola, wybudowanym w 1790 r. z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielka strażnica na granicy Prus i Austrii, iskrami, ogniem i błyskami powitany został zabłąkany w czasie żołnierz – członek grupy rekonstrukcyjnej przebrany wprost idealnie za starego pruskiego wojaka.

 

Mimo że ostatni Fotospacer z konkursowego cyklu Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski już się zakończył, to emocje jeszcze nie mijają. Przez kilkanaście najbliższych dni uczestnicy mogą przesyłać po 10 swoich najlepszych zdjęć, z których jury wybierze finałową trójkę. Wszystkie dotychczas nagrodzone fotografie zostaną poddane ocenie końcowej, a 16 października zostanie ogłoszony werdykt. Zwycięzca całego konkursu otrzyma nagrodę – aparat Panasonic Lumix. Wyniki zostaną opublikowane na stronie www.fotospacery.pl oraz profilu https://www.facebook.com/fotospacerypl

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Pliki do pobrania

Ilustracje

Informacje o projekcie

To wspólne dzieło grupy zapaleńców – miłośników zwiedzania i pasjonatów fotografii. W ramach Fotospacerów i innych kreowanych przez nas wydarzeń przekazujemy zarówno wiedzę o oglądanych miejscach i zabytkach, jak i uczymy konkretnych technik fotograficznych. Przede wszystkim jednak dzielimy się naszą pasją do fotografowania i spacerowania z aparatem w dłoniach!