Fotospacery
Fotografia, aktywność i pasja
Zapraszamy
Wtorek 13 Października 2015

Ostatni spacer Warszawa NAJ - jesienna Saska Kępa z firmą Samsung

Mimo że to nie był maj, tylko październik, a Saska Kępa nie pachniała już bzem, to NAJbardziej zagadkowa ulica tej dzielnicy przyjaźnie powitała uczestników ostatniego, ósmego Fotospaceru z cyklu Warszawa NAJ ze smartfonami Samsung.

Popularna Saska Kępa nieodmiennie kojarzy się ze skrytymi wśród drzew domami jednorodzinnymi, gwarną ulicą Francuską a także poetką i autorką tekstów wielu piosenek – Agnieszką Osiecką. Jednak uczestnicy finałowego Fotospaceru przekonali się, iż lubiana dzielnica skrywa jeszcze wiele innych tajemnic.

 

Obszar ten początkowo był wyspą regularnie zalewaną przez wzbierającą Wisłę. Świadczył o tym nie tylko układ ulic, ale też specyficzne nachylenie domów ułatwiające odprowadzanie wody z pomieszczeń. Jednak po tych czasach nie zostało wiele śladów – najstarszym świadkiem minionych czasów jest drewniany dom przy ul. Walecznych 37, który pamięta osadnictwo Olędrów z XVI wieku. Większość budynków usytuowanych wzdłuż trzech ulic: Walecznych, Obrońców i Zwycięzców, to już ciekawe bryły zaprojektowane zgodnie z założeniami modernizmu.

 

Saska Kępa to niezwykle czarujący rejon Warszawy, mówi Tomek Kulas, jeden z organizatorów Fotospacerów. Kojarzy nam się trochę z paryskim Montmartre – tu też osiedlało się wielu malarzy, poetów, architektów i muzyków. Jest to także ogromnie malownicza okolica, która stanowiła doskonałe miejsce dla naszego jesiennego, słonecznego, choć odrobinę chłodnego Fotospaceru.

 

Ujmująca, inspirująca gra światła na domkach jednorodzinnych Kolonii Łaskiego, tarasach modernistycznych willi, basztach, luksferach i pergolach, po których pną się kłącza bluszczy i dzikiego wina dosłownie zaczarowała testujących smartfony Galaxy A5 i Galaxy A3 firmy Samsung. Spokojna przechadzka wśród barwnych jesiennych kolorów inspirowała do robienia niepowtarzalnych zdjęć.

 

Przewodniczki z Warszawskiej Fabryki Spacerów, Weronika Kołacz i Agnieszka Zuzga, po raz kolejny poprosiły Katarzynę Uchowicz, aby w przystępny sposób przybliżyła Fotospacerowiczom zasady architektury międzywojnia, dzięki czemu łatwiej było odnaleźć niemal magiczne detale domów. Spacerującej grupie towarzyszyły dźwięki piosenek nieodłącznie związanych z tym rejonem – ulubioną kawiarnią Agnieszki Osieckiej oraz kawiarnią Sułtan, którą zachowali na wieczność Starsi Panowie – Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski.

 

Spacer zakończył się niezwykłą niespodzianką. Na placu sportowo-rekreacyjnym, na szczycie malowniczego wzniesienia odbył się krótki koncert saksofonowy w wykonaniu Karola Gołowacza z Warsaw Afrobeat Orchestra. Wykonywane utwory stanowiły atrakcyjny dodatek do sesji fotograficznej saksofonisty i instrumentu pochodzącego ze znanej amerykańskiej wytwórni Elkhart Industries.

 

Fotospacery będą organizowały jeszcze wiele innych wydarzeń. Ogłoszenia o kolejnych wyprawach będą pojawiały się na stronach www.fotospacery.pl oraz www.facebook.com/fotospacerypl.

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Pliki do pobrania

Ilustracje

Informacje o projekcie

To wspólne dzieło grupy zapaleńców – miłośników zwiedzania i pasjonatów fotografii. W ramach Fotospacerów i innych kreowanych przez nas wydarzeń przekazujemy zarówno wiedzę o oglądanych miejscach i zabytkach, jak i uczymy konkretnych technik fotograficznych. Przede wszystkim jednak dzielimy się naszą pasją do fotografowania i spacerowania z aparatem w dłoniach!