Fotospacery
Fotografia, aktywność i pasja
Zapraszamy
Piątek 2 Czerwca 2017

Kampinoskie miniatury i przestrzenie

Gdy znad Puszczy Kampinoskiej tuż przed świtem podnosiły się mgły, grupa pasjonatów przyrody i fotografii czujnie wypatrywała żurawi, łosi i saren. Okazją do tych niecodziennych łowów był V Fotospacer z Olympusem z cyklu „Mazowsze Nieoczywiste”, który tym razem odbywał się w Puszczy Kampinoskiej.

Jak dobrze wstać… jeszcze nocą

Fotografowanie o świcie, wbrew przypuszczeniom, nie jest trudnym zadaniem. Przyroda sama podsuwa wiele tematów i obiektów, na których można się skupić. Poczynając od zmiennych kolorów nieba, poprzez unoszące się mgły, poranną rosę, aż po budzące się zwierzęta i ptactwo — dla miłośników unikalnych ujęć to prawdziwy raj.

 

Kiedy okazało się, że poza naszym oficjalnym Fotospacerem, który miał rozpocząć się około 9:00 rano, mamy jeszcze szansę na fotograficzny plener o świcie, było jasne, że skorzystamy z takiej możliwości” — opowiada Tomasz Kulas, lider grupy Fotospacery.pl.

 

Niewielka liczba miejsc na „przed-spacer” została błyskawicznie zajęta przez chętnych. Kiedy już od trzeciej nad ranem przemierzali oni podmokłe łąki Puszczy Kampinoskiej, uczestnicy oficjalnego Fotospaceru przygotowywali się jeszcze na spotkanie z rozbudzoną przyrodą.

 

Kadry jedyne w swoim rodzaju

Po lesie i łąkach spacerować może każdy, ale tylko nieliczni wiedzą, gdzie można natrafić na polskie storczyki, znaleźć wygrzewające się w słońcu jaszczurki, czy spotkać łosie. Do takich osób zalicza się Mariusz Morkowski, leśnik, który pełnił funkcję przewodnika podczas kampinoskiej wyprawy. Dzięki jego doskonałej znajomości terenu oraz obyczajów mieszkańców Kampinosu, Fotospacerowicze mieli okazję przećwiczyć ujęcia makro i wypróbować możliwości obiektywów Olympus podczas fotografowania krajobrazów.

 

W rozległych łanach traw, często kryjących pod kępami wodę sięgającą powyżej kolan, można spotkać popularne rośliny, a także szczególnie fotogeniczne storczyki czy kosaćce syberyjskie, potocznie zwane irysami. Ich kolorowe kwiaty fantastycznie wybijały się spośród zieleni okalających je łąk.

 

Dodatkową atrakcją były jaszczurki zwinki napotykane na pomoście wiodącym do wieży widokowej czy padalce kryjące się w cieniu powalonych drzew.

 

„Cieszą nas dobre opinie, jakie usłyszeliśmy po tym Fotospacerze na temat obiektywów makro firmy Olympus. Usłyszeliśmy i przeczytaliśmy, bo już pojawiają się pierwsze relacje na blogach” — mówi Jacek Jamiołkowski z firmy Olympus. „Warto dodać, że oprócz wspaniałego obiektywu makro 60 mm na Fotospacerze była też wykorzystywana nowość, jaką jest makro 30 mm f/3,5, bardziej przystępne cenowo”.

 

Obrazy warte zachowania

Niepowtarzalne momenty i stop-klatki, których świadkami byli uczestnicy Fotospaceru po Puszczy Kampinoskiej, na pewno będą warte uwiecznienia. Dzięki firmie Epson, która jest współpartnerem cyklu, autorzy najlepszych zdjęć wyłonionych podczas konkursu fotograficznego otrzymają nagrodę w postaci wydruków swoich prac. Drukarki fotograficzne Epson z serii L800 i L1800 ze zintegrowanym systemem stałego zasilania atramentem (ITS z ang. Ink Tank System), wyposażone w dwa dodatkowe kolory atramentów poza standardowym zestawem CMYK, mają wszelkie predyspozycje do wiernego odzwierciedlenia kolorów, kontrastów i niuansów, które są związane z fotografią przyrody.

 

„Po poprzednich Fotospacerach po Mazowszu napływało wiele naprawdę niesamowitych zdjęć” — mówi Ewa Pytlak, Marketing Coordinator w firmie Epson. „Tym razem jury będzie miało niezwykle trudne zadanie, co widać na zdjęciach, które już są opublikowane. Ale jednocześnie cieszymy się, że trzy najlepsze prace, oraz dodatkowe zdjęcia nadesłane przez zwycięzców, zostaną utrwalone na Epson L850. Technologia ITS gwarantuje profesjonalną jakość wydruków, a dodatkowo zapewnia niski koszt wydruku nagród”.

 

Zgodnie z zapowiedziami zaplanowaliśmy jeszcze siedem kolejnych wypraw, które pokażą „Nieoczywiste Mazowsze”. Podczas czerwcowego Fotospaceru podwarszawski Józefów odkryje przed Uczestnikami wyprawy swoje nieznane oblicze. Już niebawem ruszą zapisy na to wydarzenie. Zapraszamy do odwiedzenia stron www.fotospacery.pl  oraz www.facebook.com/fotospacerypl .

 

Daty kolejnych Fotospacerów z Olympusem:

  • 24.06
  • 29.07
  • 12.08
  • 30.09
  • 28.10
  • 25.11
  • 16.12

Warto dodać, że Fotospacery.pl będą organizować jeszcze wiele innych wydarzeń.  

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Informacje o projekcie

To wspólne dzieło grupy zapaleńców – miłośników zwiedzania i pasjonatów fotografii. W ramach Fotospacerów i innych kreowanych przez nas wydarzeń przekazujemy zarówno wiedzę o oglądanych miejscach i zabytkach, jak i uczymy konkretnych technik fotograficznych. Przede wszystkim jednak dzielimy się naszą pasją do fotografowania i spacerowania z aparatem w dłoniach!