Fotospacery
Fotografia, aktywność i pasja
Zapraszamy
Czwartek 17 Grudnia 2015

Fotograficzna podróż w czasie - Fotospacer z firmą Canon w starej papierni

Opuszczony, zrujnowany budynek na obrzeżach Konstancina-Jeziorny na pierwszy rzut oka nie zachęca do odwiedzin. Zakład dolny, znany również jako stara papiernia, skusił jednak fascynatów fotografii i aparatów Canon.

Przemysłowych terenów przy ulicy Mirkowskiej 45 w podwarszawskiej uzdrowiskowej miejscowości strzeże przed ciekawskimi szlaban i ogrodzenie. Niełatwo uzyskać zgodę na eksplorację malowniczych, choć mocno zaniedbanych obiektów dawnych Warszawskich Zakładów Papierniczych. Jednak dla ekipy Fotospacery.pl i pasjonatów nietypowych plenerów taki sprawdzian był nie lada gratką.

 

„Kiedy odkryliśmy starą papiernię, zakochaliśmy się w niej od pierwszego wejrzenia. Nie mieliśmy wątpliwości – ten Fotospacer pobije rekordy popularności,” ­– przyznaje Tomek Kulas, pomysłodawca i główny organizator Fotospacerów. „Tak wyjątkowe miejsce wymagało równie wyjątkowego partnera. Dlatego niezmiernie się cieszyliśmy, gdy firma Canon chętnie zgodziła się towarzyszyć nam w tej wyprawie.”

 

Specyficzne warunki panujące w częściowo zrujnowanych pomieszczeniach stawiały przed aparatami fotograficznymi spore wyzwanie. Problemem były zarówno panujące w wielu miejscach ciemności, jak i duża rozpiętość tonalna wielu scen, obejmujących zarówno motywy bardzo jasne (np. okna), jak i bardzo ciemne. Na szczęście modele udostępnione przez firmę Canon uczestnikom Fotospaceru świetnie sprawdziły się w słabo oświetlonych halach papierni. I nic dziwnego – były to jedne z najlepszych i najbardziej zaawansowanych aparatów kompaktowych świata, takie jak Canon PowerShot G5X, G3 X i G9X. Towarzyszyły im także modele z wymiennymi obiektywami: bezlusterkowce M10 i M3 oraz lustrzanki EOS 750D i 760D.

 

Mury konstancińskiej papierni pamiętają jeszcze jej godną szacunku przeszłość, kiedy to na wytworzonych w nich arkuszach drukowano treść Konstytucji Trzeciego Maja czy utrwalano postanowienia Sejmu Czteroletniego. Niestety, pożary zdecydowanie nadszarpnęły kondycję  obiektu. Górna Papiernia została zagospodarowana pod centrum handlowe, a dolna – której budynki zostały wpisane do rejestru zabytków – stopniowo niszczeje, ku rozpaczy zwolenników industrialnych budowli.

 

Galerie zdjęć z tej niecodziennej wyprawy, a także zapowiedzi kolejnych FotoSpacerów ukazują się na stronie www.fotospacery.pl oraz profilu https://www.facebook.com/fotospacerypl

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Informacje o projekcie

To wspólne dzieło grupy zapaleńców – miłośników zwiedzania i pasjonatów fotografii. W ramach Fotospacerów i innych kreowanych przez nas wydarzeń przekazujemy zarówno wiedzę o oglądanych miejscach i zabytkach, jak i uczymy konkretnych technik fotograficznych. Przede wszystkim jednak dzielimy się naszą pasją do fotografowania i spacerowania z aparatem w dłoniach!